Czy zakupy online są EKO?

Czy zakupy online są EKO?

Ostatnio w socialmediach zrobiłam mały quiz, dotyczący zakupów online. Zapytałam ulubionych „moich ludzi” w sieci o upodobania, nawyki i opinię w temacie szopingu internetowego. Zadałam też proste pytanie – czy w ich opinii bardziej EKO są zakupy online czy offline?

Przyznam, że wyniki mnie nieco zaskoczyły! Ponad 80% osób uznała, że zakupy przez internet są bardziej ekologiczne, niż stacjonarne.

I powiem szczerze, że ja także do niedawna myślałam podobnie do większości ankietowanych. Opinię jednak zmieniłam tylko dlatego, że zgłębiłam temat. Wasze pierwsze odczucia i intuicja, wiodły w dobrym kierunku, bo w założeniu tak właśnie miało być. Zakupy online miały być i powinny być bardziej przyjazne środowisku. W końcu technologia powinna służyć ludziom.

Ekologiczny problem osobisty

Kilkanaście miesięcy temu nie wiedziałam, czy to „coś”, co mnie kłuło gdzieś tam w środku, to oszczędność rodem z Wielkopolski, skąd pochodzę, lenistwo ;), czy walka z jakimś wewnętrznym, jeszcze nie odkrytym problemem. Chciałam kupować w sieci tanio, szybko i ekologicznie. Chciałam robić EKO zakupy online!

Ale, że o co chodzi? A o to, że marnowałam mnóstwo czasu przed ekranem komputera w poszukiwaniu kompletnego zamówienia potrzebnych mi produktów. Wiesz, takiego zamówienia, które zostanie do mnie wysłane jedną paczką z jednego sklepu. W moim przypadku te produkty to najczęściej takie „limited edyszyn” ;), czyli spełniające wymagania diety 3xbez, która obowiązuje moją wymagającą latorośl – króla Juliana. Są to produkty spożywcze bez glutenu, bez nabiału i bez cukru oraz osobiście dużą wagę przykładam do jakości, więc, jeśli mogę, to wybieram produkty EKO, BIO i Organic.

Kupuj oszczędnie, a będzie ekologicznie

Należę do tej grupy ludzi, która kupuje w sieci rzadziej, a więcej. Robię więc przez kilka, kilkanaście dni listę potrzebnych mi produktów i zamawiam je – nazwijmy to, hurtowo. A Ty? Jak wygląda u Ciebie proces planowania i zakupów w internecie?

Dlaczego kupuję rzadziej, a więcej, a nie mniej, a częściej? Kwestia kalkulacji czasu i pieniędzy, bo więcej paczek to:

  1. więcej śmieci:
   • które ktoś musi ogarnąć, poświęcając na to swój czas – ktoś czyli ja. A nie ukrywajmy, że sprzątanie nie jest moją pasją, ani życiową misją ;);
   • które są globalnym problemem, a do którego każdy z nas niestety się dokłada;
    
  2. więcej wydanych złotówek na transport każdej z paczek osobno z kilku sklepów www.
   

No i to są takie przyziemne, bezpośrednio dotykające mnie problemy życia codziennego. Jednak z czasem okazało się – i to Wy, osoby, które trafiły na platformę www.zaQkacz.pl, wskazaliście, że za tą oszczędnością czasu i pieniędzy, kryje się proEKOlogiczne podejście do zakupów w sieci. I bingo! Wtedy właśnie zrozumiałam, co tak naprawdę mnie gryzło podczas realizacji zakupów w sieci.

Moja oszczędność miała swe źródło w odpowiedzialnym podejściu do… życia, do domowego budżetu, do czasu jaki mamy w ciągu dnia, aż wreszcie do miejsca, w którym żyjemy – Ziemi. Jak dobrze wszyscy wiemy to jedyne miejsce i jedyna możliwość do życia, jaką mamy do dyspozycji. I teraz pytanie, jak długo jeszcze to miejsce będzie nam służyć, jeśli rozwój cywilizacji i życie, niesie za sobą przykre, tragiczne a czasami nawet nieodwracalne skutki? No umówmy się, mając 37 lat, będąc rodzicem wcale nie muszę się wysilić, aby oczami wyobraźni zobaczyć jakiego bata sami na siebie kręcimy.

 

Konsumpcjonizm kontra eko zakupy online

Kupujemy na potęgę, więc firmy produkują na potęgę – logiczny ciąg zdarzeń, który przekłada się na zanieczyszczone środowisko, w którym żyjemy i w którym będą żyły Twoje i moje dzieci. Morza, rzeki i oceany to już coraz częściej pływające wyspy śmieci. Wszechobecny plastik i jeszcze większe, bo niewidoczne zagrożenie – mikroplastik. Jak długo jeszcze będą to miejsca dla nas dostępne, bez narażenia się na utratę zdrowia? Wyobrażasz sobie wakacje bez wizyty nad wodą? Jest ogromna szansa, że nasze dzieci swoich dzieci nie zabiorą w wakacje na piaszczystą plażę… Jest duże prawdopodobieństwo, że smog w miastach zagości wszędzie i na zawsze, a maseczka z filtrem na twarzy będzie jedyną szansą na dożycie sześćdziesiątki. Dlatego właśnie w mojej ocenie EKO zakupy online są tak ważne dla naszej przyszłości. Przez internet kupujemy coraz więcej i proces ten będzie się rozwijał. I właśnie dlatego tak kluczowym jest wykształcenie już teraz właściwych nawyków, które budować będą naszą przyszłość.

Nieekologiczne praktyki w sklepach online

Na szczęście coraz więcej osób czuje i dostrzega problem negatywnego wpływu zakupów w internecie na środowisko. Według raportu Green Generation 2021 „Wspólnie na rzecz Ziemi”: 

„konsumenci kupujący w Internecie są znacznie bardziej wyczuleni na kwestę ekologii niż pozostali. Jedynie 24% e-kupujących nie dostrzegało nieekologicznych praktyk w e-commerce (…). Nieekologiczne praktyki dostrzega podczas zakupów aż 85% badanych internautów i 77% e-kupujących”

O jakich praktykach mowa? Co sprawia, że zakupy w sieci nie są EKO?

O to kilka z nich, które zostały wskazane podczas badania, jeszcze częściej niż w roku ubiegłym (świadomość, więc wzrasta – brawo my!):

  1. używanie folii do pakowania przesyłek;
  2. pakowanie produktów spożywczych w woreczki foliowe i reklamówki;
  3. pakowanie małych produktów w duże paczki oraz używanie wypełniaczy;
  4. produkty z tego samego zamówienia wysyłane są partiami, tj. np. dwie lub więcej wysyłek w różnych terminach.

Jest więc świadomość problemu – a to punkt wyjścia do zmian. Co możemy więc zrobić w kwestii zakupów online, aby trochę ulżyć światu? Jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach!

Czy e-commerce może być ECOmmerce?

Zakupy w sieci będą ekologiczne, gdy:

  1. Zredukujesz ślad węglowy i emisję spalin. Jednak, aby tak się stało, Twój proces zakupowy musi:
   • odbywać się od początku do końca wyłącznie online. Mam tu na myśli, początkowy etap, czyli podejmowanie decyzji i porównywanie – oglądanie produktu, które również odbywać się będzie w sieci, a nie w sklepie stacjonarnym;
   • być pozbawiony zwrotu;
   • zostać dostarczony do Ciebie standardowo, bez opcji przesyłki ekspresowej – dostawa w 24h staje się indywidualna, a nie masowa i wymaga dodatkowego – osobnego transportu.
  2. Wybierzesz opcję pakowania EKO, gdy sklep posiada taką usługę.
  3. Zrobisz zakupy „hurtowo” i najrzadziej jak tylko potrafisz ;).
  4. Wybierasz producentów i dystrybutorów odpowiedzialnych etycznie, a nie takich, którzy np. niszczą swoje produkty, aby zaoszczędzić na magazynowaniu ;).
  5. Zrealizujesz swoje zamówienie jedną dostawą – paczką. W przypadku produktów spożywczych, suplementów, kosmetyków czy chemii, dostępnej w sklepach EKO, skorzystaj z platformy www.zaQkacz.pl, która umożliwia zarówno ekologiczne jak i oszczędne i szybkie zakupy w sieci.

Zwiększ ekologiczność swoich zakupów online

Czy możesz zrobić coś jeszcze poza standardowymi, wyżej wymienionymi działaniami? Oczywiście, że tak!

Możesz zrobić dużo więcej, np.:

  1. Napisać wiadomość do sklepu, np. taką: „Szanowni Państwo! W trosce o nasz świat i środowisko, poproszę o spakowanie mojej paczki przy wykorzystaniu wcześniej już użytych kartonów, czy wypełniaczy, nawet takich w postaci zalegających plastikowych opakowań, które staną się w tym momencie wielorazowe”.
  2. Wykorzystaj ponownie otrzymane z paczką kartony, opakowania i wypełniacze, np. wysyłając odsprzedane rzeczy. Możesz na kartonie zrobić dopiskę: „Może nie jestem piękna, ale to kolejne moje wcielenie – bądź EKO, podaj mnie dalej”

A jak Ty postrzegasz kwestię zachowania podczas zakupów online? Czujesz ten problem i widzisz, że potrzeba tu odpowiedzialności w działaniu? Jak Twoje dzisiejsze zakupy w sieci mają się do powyższych informacji i sposobów? Czy masz co wdrażać w życie? A może masz jeszcze inne sposoby, aby zakupy online były bardziej EKO?

P.S. Koniecznie podrzuć ten artykuł znajomym, bo jak widzimy – większość osób żyje w błędnym przekonaniu o ekologiczności zakupów w sieci. Pamiętaj: to my – nasze wybory i decyzje mają wpływ na naszą przyszłość!

2 myśli na “Czy zakupy online są EKO?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *